Kam na výlet z Popradu?

Kam na výlet?

V blízkom, ale aj vzdialenejšom okolí Popradu sa návštevníkovi núka nespočetné množstvo tipov na výlety. Stačí sa len rozhodnúť, ktorým smerom sa vyberiete.

SMER ZÁPAD – LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Presun do historického regiónu Liptov, ktorý ponúka možnosti na letnú a zimnú rekreáciu predovšetkým v Západných a Nízkych Tatrách, letnú rekreáciu pri vodnej nádrži Liptovská Mara, návšteva kultúrno-historických pamiatok alebo tradičných podujatí.

Važec (31 km): Važecká jaskyňa, Vojenský cintorín

Východná (37 km): Folklórny festival každoročne v júli

Pribylina (53 km): skanzen – Múzeum liptovskej dediny

Liptovský Hrádok (53 km): Grand Castle, Národopisné a ovčiarske múzeum, Expozícia liptovského baníctva a hutníctva – Maša (Vážnica a klopačka)

Liptovský Mikuláš (61 km): Kostol sv. Mikuláša, Múzeum Janka Kráľa, Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa, Rodný dom súrodencov Rázusovcov, Synagóga, Liptovské múzeum – NKP Čierny orol, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Múzeum L. Mattyasovszkého, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Dom fotografie, Centrum Kolomana Sokola, Rumanský Art Centre, Galéria P&P Petráš, Aquapark Tatralandia.

SMER SEVEROZÁPAD – VYSOKÉ TATRY

Vysoké Tatry ponúkajú široké možnosti využitia voľného času – turistika, horolezectvo, adrenalínové atrakcie, atrakcie pre deti, návšteva múzeí a v zime lyžiarske strediská. Atraktívne sú mnohé vysokohorské trasy k plesám, horským chatám, dolinami, či na štíty. Východiskovými bodmi pre turistiku sú nižšie uvedené tatranské osady a obce. Do Tatier sa z Popradu pohodlne dostanete napríklad aj tatranskými električkami, alebo autobusovými spojmi.

Starý Smokovec (13 km): Pozemná lanová dráha, náučné chodníky, kalvária, Hrebienok – Studenovodské vodopády

Tatranská Lomnica (19 km): Múzeum TANAP-u, Ski múzeum Prvé lyžiarske múzeum, Expozícia Tatranskej prírody – Botanická záhrada, Tatrabob a iné atrakcie, kabínková lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít, sedačková lanovka do Lomnického sedla, náučný chodník

Tatranská kotlina (24 km): Belianska jaskyňa, lanový park

Štrbské Pleso (30 km): Vysokohorská vodná plocha, člnkovanie, jazierka lásky, športový areál s atrakciami, vodopád Skok, Solisko – visutá sedačková lanovka, Popradské pleso

Ždiar (32 km): Múzeum Ždiarsky dom, Bachledova dolina s letnými a zimnými atrakciami

SMER SEVER – ČERVENÝ KLÁŠTOR, PIENINY

Na Sever od Popradu sa rozprestiera ďalší národný park – Pieniny. V prekrásnej prírode môže návštevník zažiť nevšedné dobrodružstvá na rieke Dunajec, pozrieť si pamiatky Červeného kláštora, venovať sa športu i turistike, či dokonca prekročiť hranicu a navštíviť poľské pohraničné mestečko. Cestou do Červeného Kláštora sa môžete zastaviť aj na ďalších zaujímavých miestach: Kežmarok, Strážky, Sp. Belá a Podolínec (- popis je uvedený v smere Severovýchod).

Červený kláštor (51 km): Kartuziánsky kláštor, splavovanie Dunajca na pltiach, či rafte

SMER SEVEROVÝCHOD – KEŽMAROK, STARÁ ĽUBOVŇA

Severovýchodne od Popradu má návštevník možnosť stretnúť sa s históriou takmer na každom kroku. Oblasť ponúka mestské pamiatkové rezervácie, pamiatku UNESCO, múzeá, možnosti na kúpanie, ale aj návštevu liehovaru s ochutnávkou jedinej slovenskej whisky.

Vrbov (15 km): termálne kúpalisko Thermal park Vrbov

Kežmarok (15 km): slovenské kráľovské mesto, Drevený evanjelický artikulárny kostol (UNESCO), Kežmarský hrad, Múzeum bytovej kultúry na Spiši, Lýceum, Bazilika sv. Kríža s renesančnou zvonicou, Nový evanjelický kostol, Paulínsky kostol, Historický cintorín.

Spišská Belá – Strážky (20 km): Kaštieľ Strážky s anglickým parkom (Slovenská národná galéria)

Spišská Belá (22 km): Slovenské technické múzeum Múzeum J. M. Petzvala, Múzeum Michala Greisigera

Podolínec (32 km): Kostol Nanebovzatia Panny Márie so zvonicou, Kostol a kláštor piaristov, Podolínsky hrad, mestské hradby, meštianske domy,

Vyšné Ružbachy (40 km): Kúpele Vyšné Ružbachy, Ski park Vyšné Ružbachy, travertínový kráter, sochárske sympózium v prírode

Hniezdne (44 km): Nestville park – liehovar s expozíciami a prehliadkou pre turistov

Stará Ľubovňa (49 km): slovenské kráľovské mesto, Ľubovniansky hrad, Ľubovniansky skanzen – Múzeum zamagurskej dediny, Kostol sv. Mikuláša, Dom ľubovnianskeho mešťana

SMER VÝCHOD – LEVOČA, SPIŠSKÉ PODHRADIE

Tento smer vás prenesie do historického regiónu Spiš, ktorý ponúka hneď niekoľko pamiatok zapísaných do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, sakrálne pamiatky, múzeá a hrad.

Spišský Štvrtok (18 km): gotický kostol s kaplnkou,  kaštieľ slúžiaci ako Domov sociálnych služieb (DSS) sprístupnený verejnosti s expozíciou výrobkov klientov DSS

Levoča (28 km): slovenské kráľovské mesto, Chrám sv. Jakuba, renesančná radnica – múzeum, renesančná zvonica, klietka hanby, evanjelický kostol, Múzeum – výtvarná kultúra na Spiši, púte na Mariánsku horu s kostolom Navštívenia Panny Márie, Gotický kostol a kláštor minoritov, Dom Majstra Pavla – múzeum, Thurzov dom, Barokový kostol minoritov, mestské hradby.

Spišské podhradie (43 km): Spišský hrad (UNESCO), Spišská Kapitula: Katedrála sv. Martina, Biskupský palác, seminár, domy kanonikov.

Žehra, časť Hodkovce (47 km): Kaštieľ slúžiaci ako Domov sociálnych služieb (DSS) sprístupnený verejnosti s expozíciou výrobkov klientov DSS

Žehra (48 km): románsko-gotický kostol.

Dreveník (48 km): prírodné skalnaté travertínové útvary

SMER JUHOVÝCHOD – SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Juhovýchodne od Popradu sa dostanete priamo do raja, v našom prípade do národného parku Slovenský raj, navštívte mesto Spišská Nová Ves so svojimi múzeami alebo vyjdite po 154 schodoch do najvyššej kostolnej veže na Slovensku, odkiaľ sa Vám naskytne prekrásny výhľad na mesto a jeho okolie.

Gánovce (5 km): Nálezisko odliatku mozgovne neandertálca, kúpalisko (Gánovce sa nachádzajú mimo trasy dialnice).

Smižany (24 km): Národopisné múzeum, Rodný dom Jána Nálepku

Spišská Nová Ves (28 km): Múzeum Spiša, Slovenské technické múzeum, Galéria umelcov Spiša, Zoologická záhrada, lanový park Monkeyland, Náučný banský chodník Novoveská Huta,

Markušovce (35 km): Kaštieľ a letohrádok Dardanely

Národný park Slovenský raj Podlesok, Hrabušice (16 km) – letná a zimná turistika, letná rekreácia pri vode (Palcmanská Maša)

SMER JUH – ROŽŇAVA

Južne od Popradu sa nachádza národný park Slovenský raj určený predovšetkým na letnú turistiku v horách a pri vode. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko jaskýň, niektoré z nich zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, kaštieľ s rozsiahlym parkom alebo mesto Rožňava so svojimi pamiatkami. V tesnej blízkosti mesta sa nachádza aj rekreačná časť Kvetnica, vhodná tak na pešie ako aj cyklotúry.

Kvetnica, rekreačná časť (5 km) – letná a zimná turistika, kalvária, pohorie Kozie chrbty s krásnymi výhľadmi do širokého okolia

Národný park Slovenský raj Podlesok, Hrabušice (16 km) – letná a zimná turistika, letná rekreácia pri vode (Palcmanská Maša)

Dobšinská ľadová jaskyňa (30 km)

Ochtiná (72 km): Ochtinská aragonitová jaskyňa

Betliar (67 km): Kaštieľ Betliar s anglickým parkom

Rožňava (73 km): Kostol Nanebovzatia Panny Márie, strážna veža, Kostol sv. Františka Xaverského

Krásnohorské podhradie (78 km): hrad Krásna Hôrka (momentálne v rekonštrukcii), Mauzóleum Andrássyovcov

SMER JUHOZÁPAD – LIPTOVSKÁ TEPLIČKA

Obec Liptovská Teplička sa niekoľkokrát po sebe stala slovenskou obcou roka. Je zaujímavá predovšetkým udržiavaním folklórnych a remeselných tradícií, ale aj unikátnymi pivničkami a zachovalými stodolami. Obec je obklopená krásnou prírodou na okraji Nízkych Tatier a je vhodnou lokalitou aj pre cyklo-výlety.

Liptovská Teplička (23 km)