Galéria Encian Tatranská Lomnica skalnate Pleso

Galéria Encián – Vysoké Tatry

Encián je národnou kultúrnou pamiatkou známou tiež ako hotel Encián Skalnaté pleso zapísanou v registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky pod č. 3850/3. Budova Enciánu, dielo veľkého slovenského architekta Dr. Jurkoviča,  bola pôvodne rozdelená na dve samostatné časti- lanovkovú a hotelovú.

Hotel Encián postavený v roku 1937 bez projektovej dokumentácie bol na tú dobu moderným hotelom jedným z najmodernejších hotelov v strednej Európe. Snívali sme o tom tri roky. Hľadali sme možnosti, spôsoby, peniaze. On po celý ten čas len ticho stál a hľadel na nás svojimi širokými, tu a tam rozbitými oknami. Len málokto tuší, čo táto legenda, ktorá s dôstojnosťou sebe vlastnou dala tvár Skalnatému Plesu, v sebe ukrýva.

Encián je úžasná stavba, ktorá kedysi slúžila ako konečná stanica I. etapy lanovej dráhy a zároveň údolná stanica lanovky Skalnaté pleso – Lomnický štít.

Pôvodný projekt architekta Dušana Sama Jurkoviča investor počas výstavby rôznymi spôsobmi pozmenil a zasiahol tak do nádherných línií autorovho konceptu. Budovu postupne dopĺňali rôzne prevádzky, okrem technologického zázemia v nej bolo možné nájsť aj reštauračnú a ubytovaciu časť. Doba však bola k Enciánu neúprosná. 

Keď v 70.rokoch postavili novú kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso, do jej vedľa postavenej budovy sa postupne začal presúvať aj život z Enciánu. Okolo rekonštrukcie sme nechceli robiť veľa kriku, pretože od začiatku sme do toho šli s obrovskou pokorou a úctou k miestu, ktorého genius loci si to naozaj zaslúži.

Galéria Encian Tatranska lomnica skalnate pleso

Galéria Encian Tatranská Lomnica Skalnaté Pleso

Skalnaté Pleso, Tatranská Lomnica

Mestská časť: Poprad (časť mesta)

Telefón: +421 9011 033 645

Email: encian@krajsietatry.sk

www.krajsietatry.sk