Folklórny súbor Vagonár – Poprad

FOLKLÓRNY SÚBOR VAGONÁR – POPRAD, ĽUDOVÝ SÚBOR PIESNÍ A TANCOV, BOL ZALOŽENÝ V ROKU 1972. JEHO ČLENOVIA SA SNAŽIA REPREZENTOVAŤ SLOVENSKÝ FOLKLÓR PREDOVŠETKÝM Z PODTATRANSKEJ A SPIŠSKEJ OBLASTI DOMA I V ZAHRANIČÍ. O ŠÍRENIE SLOVENSKÉHO FOLKLÓRU A ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ SA VAGONÁR USILUJE NIE LEN NA PÓDIÁCH V PODOBE SPEVOV A TANCOV, ALE JEHO NEODMYSLITEĽNOU SÚČASŤOU SÚ PO DLHÉ ROKY AJ ĽUDOVÉ ZVYKLOSTI A TRADÍCIE: TRADIČNÁ VEĽKONOČNÁ OBLIEVAČKA V ULICIACH POPRADU, STAVANIE MÁJOV, SVADOBNÉ ČEPČENIA ČI VIANOČNÉ KOLEDOVANIE.

Folklórny súbor Vagonár má aktuálne v repertoári celovečerný galaprogram pod názvom „HRANICAMI“.

Hranice.

Spájajú či oddeľujú ľudí? Spája ich LÁSKA ku svojej dedovizni, k svojim koreňom. Rozdeľuje ich zdedená HRDOSŤ na to osobité – reč, pieseň, obyčaj, temperament, tvrdosť či jemnota. HRANICAMI spišského regiónu kráča folklórny súbor Vagonár v ponúkanom predstavení.

V tematickom galaprograme HRANICAMI poukazujeme na to, že oblasť a ohraničenie Spiša je len pomyselná kartografická čiara – hranica. Kladieme si otázku, či po prekročení hranice je ten svet iný alebo práve naopak veľmi podobný. Práve o tieto aspekty sa opierame v tomto scénickom galaprograme. Poukazujeme na kultúrno – spoločenský život v susedných oblastiach a preto sme vybrali blízke miesta, obce, ktoré sú niečím podobné práve spišskej oblasti. Okrem výberu miest zo Spiša ide o hraničné oblasti Šariš, Horehron, Liptov a goralské etnikum.

Folklórny súbor Vagonár – Poprad

Adresa: Patrónska 805/25, 059 34 Spišská Teplica

Kontaktná osoba: Ing. Ľuboš Pisarčík

E-mail: info@fsvagonar.sk

Telefón: + 421 911 712 369

Web: www.vagonar.sk

Facebook: facebook.com/fsvagonar

Instagram: instagram.com/fsvagonar

Pre viac umelcov Popradu klikni na: Umelci