dychova hudba popradcanka

Dychová hudba Popradčanka

Dychová hudba Popradčanka vznikla v roku 1996. Stretli sme sa na podnet, dnes už nebohého Vladimíra Majovského, ktorý pracoval na Oddelení kultúry v Poprade. Za túto myšlienku mu patrí mu veľká vďaka, pretože bez neho by dnes Popradčanka neexistovala. Prvá skúška kapely mala prebehnúť na sídlisku Západ v priestoroch obchodného domu, kde sídlilo oddelenie kultúry a nachádzala sa tu i malá divadelná sála. Táto prvá skúška sa ale konala v kancelárii, pretože nás na ňu prišlo iba pár. Od tých čias Popradčanka prešla veľkým vývojom. Vystriedalo sa v nej pár muzikantov a zmenila i charakter, keď akordeón a neskôr gitaru nahradila pravá dychovkárska “zadná sekcia doprovodov”.

   V súčasnosti má Popradčanka klasické obsadenie malej dychovky s tromi až štyrmi spevákmi, kde v prípade potreby flauty nahrádzajú klarinety, alebo vzniká ich kombinácia. Členovia kapely sú prevažne amatérski muzikanti, ale máme tu aj žiakov konzervatórií a absolventov vojenských hudobných škôl.

    Umeleckým vedúcim a riaditeľom združenia je dlhoročný popradský muzikant Ľubomír Čuban, kapelníkom Peter Kováčik. Organizačné veci má na starosti Pavol Takáč.

    Vo svojom repertoári má klasické dychové skladby, spievané aj  orchestrálne. Zastúpenie majú však aj  skladby modernejších rytmov. Popradčanka sa svojou produkciou snaží osloviť široké publikum podtatranského regiónu. Každoročne je súčasťou Popradského kultúrneho leta. V roku 2013 sa kapela zúčastnila na celoštátnej prehliadke malých dychových orchestrov v Lednických Rovniach. Umiestnila sa v zlatom pásme a získala ocenenie poroty za najlepšie interpretovanú povinnú skladbu.

    Je schopná vystupovať pri rôznych príležitostiach ako sú promenádne koncerty, zábavy, svadby, plesy, rodinné oslavy, vianočné koncerty a smútočné akcie.

Dychová hudba Popradčanka na Facebook-u

Pre viac umelcov Popradu klikni na: Umelci