dfs letnicka

Detský folklórny súbor Letnička

Detský folklórny súbor Letnička vznikol v roku 1992 pri Základnej škole na Letnej ulici v Poprade. Jeho zakladateľ a prvý umelecký vedúci bol pán učiteľ Kornel Jurčo, muzikant, folklorista a dlhoročný pracovník kultúry. Spolupracoval s učiteľom Štefanom Slavkovským, ktorý založil pri škole detskú ľudovú hudbu. Prvé programové bloky súboru vznikli pri tvorbe školských podujatí. Veľmi skoro však súbor presiahol rámec školy a začali v ňom pracovať deti z celého mesta Poprad a okolia. V roku 1993 vedenie tanečnej zložky prebrala Bc. Nina Krigovská, ktorá je aj v súčasnosti umeleckou vedúcou súboru. Do vedenia súboru pribudla organizačná vedúca Miroslava Hricová, korepetítor Róbert Fris a vedúci ľudovej hudby Vojtech Klempár.
Kvalitu, koncepčnosť asystémovosť práce súboru výrazne pozitívne ovplyvnilo jeho pôsobenie v rámci tanečného odboru Základnej umeleckej školy v Poprade od roku 1997, a pôsobenie pri Súkromnej ZUŠ v Poprade. V súčasnosti súbor pracuje pri Spojenej škole na Letnej ul. v Poprade. DFS Letnička počas svojho pôsobenia zaznamenal množstvo úspešných predstavení doma aj v zahraničí.
Svoju tvorbu zameriava na scénické spracovanie ľudových tradícií, zvykov, piesní, tancov, detských hier a hlavne z regiónu Spiš. Repertoár ale obohacuje aj folklórny materiál z regiónov Liptov, Šariš, Zemplín, Horehronie.
Letnička viackrát účinkovala na Folklórnom festivale vo Východnej, Zamagurských folklórnych slávnostiach v Červenom Kláštore, Spišských folklórnych slávnostiach, v Tepličke, Klenovci, finále Celoslovenských prehliadok detských folklórnych súborov v Považskej Bystrici a Likavke. Súbor sa predstavil divákom v štátoch Európy na rôznych festivaloch a kultúrnych podujatiach. Sólisti speváci a spevácke skupiny súboru úspešne reprezentovali na rôznych súťažiach hudobného folklóru a súťaži Slávik Slovenska.
DFS Letnička úzko spolupracuje s mládežníckym Folklórnym súborom Vagonár, v ktorom deti môžu pokračovať a rozvíjať svoje umelecké schopnosti, vedomosti, skúsenosti a nadanie. Obidva súbory spolupracujú aj v oblasti dramaturgie a umeleckej tvorby, v oblasti ľudovej hudby, tanečného prepojenia a pod.

Súčasné vedenie súboru:
Umelecká vedúca: Bc. Nina Krigovská
Tanečný pedagóg: Bc. Nina Krigovská,  PaedDr. Radoslav Turek
Korepetítor: Tibor Pokorný
Tanečná spolupráca: Martin Krigovský, Nina Alžbetkinová

DFS Letnička na Facebook-u

Pre viac umelcov Popradu kliknite na: Umelci